marga
21 دی 1401 - 11:46

انقلاب اسلامی ایران مناسبات جهانی را تغییر داده است/ گرامیداشت دهه فجر با رویکرد «جهاد تبیین» در دانشگاه‌ها

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و رئیس کمیته دانشگاهیان ستاد گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی، بر لزوم تمرکز بر «جهاد تبیین» در برنامه های دهه فجر سال جاری تاکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و رئیس کمیته دانشگاهیان ستاد گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی در نشست کمیته دانشگاهیان ستاد گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی به اقتدار انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: هر چقدر که از زمان شکل گیری انقلاب اسلامی فاصله می گیریم تاثیرات عمیق تری از انقلاب را درک می کنیم؛ این را بر اساس شاخص دشمنی ها با انقلاب اسلامی عرض می کنم و این مسئله گواه آن است که انقلاب، تاثیرات کلان خود را در مناسبات جهانی داشته و دوران ساز بوده است. بر همین اساس محققین حوزه انقلاب ها، انقلاب اسلامی ایران را جزو انقلاب های کبیر می دانند.

رئیس کمیته دانشگاهیان ستاد گرامیداشت دهه فجر افزود: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی است که در لایه‌هایی فراتر از یک انقلاب سیاسی یعنی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و در ذهنیت ها توانسته تغییر ایجاد کند. عالمان این حوزه، انقلاب فرانسه را انقلاب مدرن دانسته که با محوریت امانیستی به وقوع پیوست و دقیقاً انقلاب اسلامی ایران در نقطه مقابل آن و در نتیجه بن بست های چنین اندیشه و تفکری شکل گرفت. تفکری که امتداد آن قرار بود به ایران هم آمده و با نگاه آمرانه از یک نقطه بالا به پایین در جامعه ایران هم جاری شود.
اما هویت سخت تمدنی ایران، ایرانی که غنی با معارف اسلامی شده بود و اندیشه های توحیدی را پیش از اسلام نیز داشت که با آمدن اسلام این اندیشه بال و پر گرفته بود؛ در مقابل این مدرنیته تحمیلی ایستاد و نسخه جدیدی از مناسبات اجتماعی را ارائه داد که در دوره خود بی نظیر بود و اثرات بسیاری بر جای گذاشت.

کلانتری، با اشاره به دشمنی ها علیه انقلاب اسلامی ایران در ادوار مختلف تاکید کرد: دوره ای که همه صحبت از تمدن بلامنازع جدید غربی داشتند؛ انقلاب اسلامی انقلابی بود که با یاد خدا شکل گرفت و مناسبات جدیدی را داشت که می توانست بر جهان حاکم کند. عداوت ها با انقلاب اسلامی ایران همچنان ادامه داشته و روز به روز هم بیشتر می شود و اتفاقاً همین مسئله نشان دهنده آن است که انقلاب اسلامی تاثیرات خودش را بر جهان و مناسبات جهانی داشته است.

وی ادامه داد: بر این اساس امسال دهه فجر باید رنگ و بوی متفاوت تری داشته باشد و طبیعتاً با توجه به حوادث اخیر این رنگ و رو باید مورد بازنگری قرار گرفته و متناسب با این فضای جدید، طراحی صورت گیرد. طبیعتاً هر دوره ای ما این ایام را جشن می گیریم چون این ایام الله آغاز گر مسیر جدیدی از تاریخ است؛ امسال باید علاوه بر این موضوع به نکات مهم دیگری هم توجه کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تاکید کرد: رسالت جدی تر ما در این دوره جهاد تبیین است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب می باشد. ایشان مسئله جوانان را بسیار مهم می دانند و فرمودند که فقط با جهاد تبیین می توان با این وسوسه هایی که دشمن در حال انجام آن است، مقابله کرد.

وی افزود: برما واجب است که در این حوزه به صورت جدی ورود کنیم. امسال به نظر می رسد اصلی ترین کار باید در این حوزه صورت گیرد. کلانتری با تاکید بر اینکه دشمن هجمه های خود علیه آموزش عالی کشور را ادامه می دهد، گفت: می بینیم که دشمن با تمام داشته هایش به آموزش عالی کشور هجوم آورده است. حوزه ای که با سینه ستبر می توان از عملکرد انقلاب اسلامی ایران در آن دفاع کرد، دشمن دقیقاً همین قله را مورد هدف قرار داده بود که در این مسئله با شکست مواجه شد و ما توانستیم به همت دانشجویان و بدنه اساتید و کارکنان فضا را کنترل کنیم. هرچند که دشمن از تلاش های خود دست برنداشته و فعالیت می کند تا از این پیشرفت علمی با تحریم اساتید، دانشجویان و امکانات پژوهشی جلوگیری کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان به لزوم کنش‌گری در این فضا اشاره کرد و اذعان داشت: به فضل الهی با تلاش دانشجویان و اساتید در دانشگاه‌ها انشاالله شاهد این خواهیم بود که مسیر پیشرفت را با سرعت طی کنیم و کسانی که با رتبه های پوشالی و مقاله های عاریتی در سایر کشورهای دنیا فعالیت میکنند، میاندار این عرصه نخواهند بود.

وی ادامه داد: در این فضا باید کنش‌گری جدی‌تر و جدیدتری را معطوف به جهاد تبیین داشته باشیم به طوری که دستاوردهای دانشگاهیان و دانشجویان را بازنمایی کنیم؛ دستاوردهایی که در عین تحریم سنگین کشور در فضاهای دانشگاهی کشور رخ داده است چرا که همه این دستاوردها نشان دهنده عملکرد و اقتدار انقلاب اسلامی ایران است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 969847